Upravit stránku

Peníze - revitalizace domu není jen o nich. Celý proces začíná požadavkem, proč o ní uvažujete. Tento požadavek byste měli umět správně formulovat, vytvořit z něj svůj záměr a na jeho základě potom nechat odborníky zpracovat projekt. Díky projektu se dozvíte, co a jak se bude dělat a kolik to bude stát. Tehdy se také dostanete k otázce financování. A následuje samotná realizacerevitalizace domu, která může zahrnovat:

  • zateplení fasády,
  • izolace střechy,
  • zateplení stropu,
  • vnitřní zateplení stěn domu,
  • výměnu oken,
  • výměnu vstupních stěn a dveří,
  • zasklívání lodžií a balkonů,
  • výmalbu společných prostor atd.
Revitalizace od A do Z

Jak probíhá revitalizace domu krok za krokem

1. Záměr

Na úplném začátku musíte definovat svůj záměr neboli rozsah požadovaných prací při rekonstrukci domu. Už v této fázi vám doporučujeme kontaktovat odborníka, abyste nevyhodili peníze z okna. Odborník vám poradí, jaké kroky se ve vašem případě vyplatí, a které jsou zbytečné. Zjistí také aktuální stav vašeho domu, kterému se přizpůsobí projektový návrh.

2. Projekt

Vypracování projektu je pochopitelně nezbytným, zákonným požadavkem. Pro realizátora stavby je vodítkem, co se bude dělat a jakým způsobem. Projekt vám zároveň odpoví na otázku, kolik budou všechny práce stát. Pro stavebníky bude navíc závaznou metou (spolu se smlouvou), kterou nesmí překročit jak finančně, tak volbou jiného než navrženého stavebního materiálu. Pokud bude součástí rekonstrukce zateplení (což je víceméně vždy), pak je součástí projektu také energetický audit, který vypočte očekávanou úsporu a navrhne vhodné zateplovací materiály.

  • Revitalizace od A do Z
  • Revitalizace od A do Z

3. Financování revitalizace

Z projektu vychází kalkulace, kterou zpracuje buď projektant, nebo dodavatel stavby. Jakmile se dozvíte náklady na revitalizaci svého domu, můžete zajistit její financování – z vlastních zdrojů nebo třeba úvěrem. Náklady na rekonstrukci můžete částečně umořit díky Programu Zelená úsporám, který byl v ČR již několikrát vyhlašován, a který myslí na rodinné i panelové domy. Pokud jej chcete využít, myslete už předem na to, abyste se spojili s takovou stavební firmou, která je v programu zaregistrována.

4. Volba dodavatele

Ať chcete revitalizovat činžovní dům, školu, úřad, nebo soukromý rodinný domek, doporučujeme vyhlásit výběrové řízení. Na jeho základě se pak můžete rozhodnout pro nejvýhodnější nabídku. Oslovte přitom firmy, které nabízí komplexní řešení. Postupný proces je totiž dražší, komplikovanější a nemusí vám dát záruku kvalitně odvedené práce. Nehleďte tedy pouze na cenu.

5. Realizace všech prací

Pokud jste došli do této fáze, pak vám gratulujeme. Zanedlouho už se budete moci těšit z domu, který je stejně pěkný, jako i úsporný a komfortní. To ovšem za předpokladu, že bude váš dodavatel stavby používat kvalitní materiály, certifikované zateplovací systémy apod.

Nahoru